Formarajz, ahogy mi csináljuk!

A formarajz önálló tantárgy a Waldorf iskola első négy osztályában. Előkészíti az írás ,olvasás, geometria, számolás tantárgyakat
A kerettanterv szerint elsőben javasolt témakörök:
Felváltva gyakorolják az egyenes és görbe vonalakat, különböző méretekben és formákban. Ezáltal kifejlődhetnek az első osztályban szükséges alapvető formák. Ilyen alapfogalmak a pont, az egyenes, a görbe, a kör, a spirál, kettős spirál.
A formák tudatos testi átélése segít az elvont fogalmak konkrét megélésében, és a bizonytalan betűképek megerősítésében.

Ilyen alapfogalmak pl: függőleges-vízszintes, egyenes-görbe, jobb-bal, fönt-lent, kint-bent, hegyes-tompa, párhuzamos-merőleges,....és még sok hasonló. A testi átélést megvalósíthatjuk azzal, hogy lejárjuk a formákat, lerajzoljuk a levegőbe nagy karmozdulatokkal....stb. Majd ezek után nagy,legalább A4 méretű lapon viaszkrétával (vastagon ír) többször is lerajzoljuk.

Témakörök elsőben

• Függőleges, vízszintes és átlós vonalak gyakorlása tompa- hegyesszögekkel, csillagformával, négyszögekkel,és más szabályos oldalú alakzatokkal.
  • Homorú és domború görbék, hullámok, körök, ellipszisek, spirálok éslemniszkáták gyakorlása.
  • Folyamatos minták és sorozatok a folyóírás előkészítéséhez.

Várható események:

• elsajátítják a zsírkréta használatát,
  • biztonságot szereznek az egyenes és görbe vonalak megkülönböztetésében,
  • meg is tudják nevezni a vonalakat,
  • eligazodnak a térben, átlátják később az írásbeli munkájukban a számukra adott kereteket,
  • méretnél, elhelyezésnél képesek a megfelelő arányokkal dolgozni.

Mivel a mi iskolánkban jelenleg ötödik osztályosok a legkisebbek, ezért maga az írás tanítása nem feladatunk.
A tapasztalat azt mutatja, hogy a gyerekek írásképén, technikáján mégis van mit javítanunk. Ebben is jól használható a formarajz, ami szabályos formák alkotása szabad kézzel irányított keretek között.
Idei évben az 5. 6. 7. osztályokban kezdtük meg a formarajz tanítását. Persze ezt a helyi sajátosságokhoz kellett igazítani, jelenleg is folyamatosan alakul. Az elkészült munkákat összegyűjtjük és a gyakorlati tapasztalatokat is figyelembe véve készítjük el a saját témaköreinket. A képek, amelyek itt láthatóak csak ízelítők a sok gyönyörű elkészült rajzból.

Formarajz, ahogy mi csináljuk!

Nagyon jó, hogy ezt felraktad.
És a képek is szépek!

köszönet

Köszönöm, sokat dolgoztam vele, és örülök, hogy sikerült!!

nagyon jó

örülök, hogy a blog is lassan megtalálja a helyét az oldalon. gratulálok hozzá!