soap note alkalmazása a fejlesztő pedagógiában

A SOAP Note elsősorban fizioterápiában, ortopédiában és reumatológiában használt vizsgálati rendszer. Mint az a tanulmányaim során kiderült, számos egészségügyben használt metódus nagyszerűen alkalmazható a fejlesztő pedagógiában is (Pl.: Bálint módszer). Ezek számát szeretném gyarapítani, mert úgy vélem, hogy egy kis átalakítással a SOAP Note is hasznos eljárás lehet a fejlesztőpedagógusok számára.
I. SOAP note az egészségügyben
A SOAP Note egy angol mozaikszó, amely a következő szavakból áll össze:
1. Subjective (egyéni, szubjektív): A vizsgált személy panaszai, kórtörténete. Alapesetben a beteg személyes érzései, tapasztalatai, problémái a saját elmondása alapján
2. Objective(objektív, tárgyilagos): Személyes adatok, mérések, vizsgálatok eredményei
3. Assessment (értékelés, helyzetkép): A jelenlegi állapot feltérképezése, diagnózis felállítása
4. Plan (terv, elgondolás): Tartalmazza a beutalókat további vizsgálatokra, a javasolt rövid- illetve hosszútávú terápiát.
5. Note (feljegyzés, jegyzet): A forátumra utal, amely rövid, vázlatos, „noteszszerű”.
Fontos megjegyzés, hogy a SOAP Note, mindig pontos és naprakész adatokat tartalmazzon, áttekinthető, és a lehető legrövidebb legyen, lehetőleg ne tartalmazzon semmiféle fölösleges információt.
A Módszer szakmai elismertségét mutatja az is, hogy a Magyar Egészségügyi Minisztérium szakmai protokolljában is szerepel.

II. SOAP Note a fejlesztőpedagógiában
Ahogy továbbgondoltam a dolgot, arra jutottam, hogy kisebb módosításokkal ugyan, de mindenképpen érdemes alkalmazni a rendszert a fejlesztőpedagógiában. Legfőképpen azért, mert segít az embernek világos és logikus fejlesztési tervet kidolgozni, melyben minden fontos információ szerepel és jó esetben be is épül a tervbe. A fogalmak magyarázatát a következőképpen módosítanám:
Subjective (egyéni beszámoló): A gyermek illetve a szülők által elmondott panaszok, kórtörténet, a gyermek fejődésmenete. Ezzel kapcsolatos frusztrációk, érzelmek, indulatok.
A pedagógus benyomásai
Objective (objektív adatok): A születés körülményei (születés hete, Apgar érték, esetleges komplikációk), gyermekkel kapcsolatos mérések, továbbá szociális körülmények (család, lakókörnyezet), eddigi tanulmányok. További rendkívüli események (baleset, súlyos betegség, családi probléma).
Assesssment (helyzetkép): Jelenlegi állapot, esetleges zavarok, ezek következményei. A kompetenciánkba tartozó problémák, diszfunkciók feltérképezése. Az egyéb problémák megoldására megfelelő szakemberek keresése.
Plan (fejlesztési terv): Távlati célok meghatározása és az ehhez szükséges fejlesztési terv kidolgozása.
És talán a legfőbb különbség az, hogy az orvostudományban a SOAP Note egy egész osztálynak vagy kórháznak készül, ezzel szemben a fejlesztőpedagógiában elsősorban magunknak készítjük. Így a terjedelme is lehet jóval hosszabb.
Úgy vélem ez a rendszer nagyszerű struktúrát adhat egy fejlesztési tervnek, kidolgozását nagymértékben megkönnyítí és segít a logikus felépítésben

Blogszótár:

Hozzászólások

piracetam diclofenac supozitoare farmacia tei The Гў thisГў Garcia refers to are the historic games being played by more than 125 teams throughout the United States who recreate baseball according to the rules used by teams playing in the mid to late 19th century <a href=https://clomid.beauty>whats clomid used for</a> Ernesto, USA 2022 06 04 08 32 47